חקירה סמויה חושפת: אפרוחים מושלכים חיים לשקית אשפה, חרף התחייבות לבית המשפט

חוקרת סמויה חדרה לשורות העובדים במדגרת אפרוחי תרנגולי ההודו הגדולה בישראל. החוקרת תיעדה במצלמה נסתרת אפרוחים גוססים על הרצפה, מפרפרים בכאב כשמכונה חותכת את מקוריהם, ומושלכים חיים לשקית אשפה. זאת על אף שהמדגרה הורשעה בעבירה על חוק צער בע"ח והתחייבה להדק את הנהלים.

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בצריכת בשר הודו לנפש, שרובו מגיע ממדגרת "רמית", המדגרה הגדולה ביותר לאפרוחי הודו, המייצרת 8 מיליון אפרוחים בשנה. רק לפני שלושה וחצי חודשים הורשעה "רמית" בבית משפט השלום בחיפה בעבירה על חוק צער בעלי-חיים עקב השלכת אפרוחים חיים לשקיות אשפה, ונקנסה בסכום של 60 אלף ₪ בהסדר טיעון שבמסגרתו התחייבה שלא לחזור על העבירה. אולם עדויות חדשות מצביעות על כך שהקנס לא היווה עונש מרתיע דיו.

תיעוד נדיר של שגרת העבודה במדגרה התעשייתית חושף התעללות קשה באפרוחים בני יומם. חוקרת סמויה מטעם "אנונימוס" נשלחה לעבוד במדגרת "רמית", הנמצאת בבעלות "תנובה" ותאגיד "גרנות", ותיעדה שורה של פגיעות באפרוחים:

אפרוחים גוססים בשקית אשפה: אפרוחים רבים ולכן מסווגים כ"פגומים". על אף שהחוק מחייב המתה מהירה, בצילומים נראים אפרוחים נחנקים בשקית אשפה.

אפרוחים גוססים על הרצפה: בצילומים נראים אפרוחים שהועפו מהסרט הנע ונפלו לרצפה: חלקם קופאים מקור ולא מסוגלים לזוז, אחד עוד מכוסה חלקית בקליפת הביצה, אחר נמעך תחת מגש בקיעה, ואחר רוטש כשכנראה נדרס תחת גלגלי אחת העגלות. רק בסוף היום נגרפים האפרוחים בכף מתכת ומושלכים למכונת ההמתה.

חיתוך מקור רובוטי: עובדים תוקעים את ראשי האפרוחים במתקן מסתובב, שחותך בלייזר את מקוריהם. האפרוחים מפרפרים בכאב (רקמת המקור מכילה תאי עצב), ומנסים לבעוט ברגליהם באוויר כדי להשתחרר.

השלכת אפרוחים אגרסיבית: עובד הופך ארגזים עמוסי אפרוחים ומשליכם למסילה תוך כדי עישון, כשהוא לא מבחין באפרוח שנתפס בארגז ונופל לרצפה, או באפרוחים המתנגשים במוט ברזל בנפילתם. בשלב אחר על הסרט הנע מכונות "יורות" אפרוחים לאריזות, זה על גבי זה.

צפיפות קשה: כ-80 אפרוחים דחוסים בארגז קטן, רגליהם גולשות החוצה בשל הצפיפות.

סלקציה אגרסיבית: ניתן להבחין בנפנופי ידיים מהירים ב"נהר" האפרוחים על המסוע – העובדים מפילים את האפרוחים כדי לבחון מי מהם לא קמים מספיק מהר על הרגליים. אלו יסווגו כ"פגומים" ויומתו כי לא משתלם לגדלם בלול.

רקע: מדגרת "רמית" - מונופול ללא רישיון עסק

מדגרת "רמית" היא "יצרנית" אפרוחי ההודים הגדולה בישראל, המייצרת מעל 8 מיליון אפרוחים בשנה, המהווים 85% מאפרוחי ההודים הנרכשים על ידי לולים בישראל. עם נתח מכריע בשוק האפרוחים המקומי ושליטה מתרחבת בלולים ובמשחטות, מדגרת "רמית" (בבעלות חלקית של "תנובה") היא מונופול מקומי בתחום בשר ההודו: כיום מחזיקה "רמית" בשתי משחטות תרנגולי הודו (מתוך ארבע), שאחת מהן היא הגדולה בישראל, וכן בחלק מן הלולים. כך קונה "רמית" אחיזה בכל שרשרת ה"ייצור" של בשר תרנגולי ההודו בישראל – מהדגרת הביצים ועד שחיטת העופות.

למרות גודלה ומעמדה של המדגרה, היא פועלת ללא רישיון עסק ואף זכתה לסיוע מכספי ציבור: בישיבת המועצה המקומית זיכרון יעקב באוגוסט 2008, אושרו 810 אלף ש"ח לטובת שדרוג תחנת הסניקה באזור תעשיית הרכבת, עקב סתימת מערכת הביוב בגופות עופות מהמדגרה.

רקע: הרשעת מדגרת "רמית" בהתעללות בבעלי-חיים

בתחילת שנת 2012 הורשעה מדגרת רמית בבית משפט השלום בחיפה בעבירה על חוק צער בעלי-חיים. תחקיר של "מגזין המושבות" חשף תמונות קשות של הפקרת אפרוחים לגסוס לאטם בפחי האשפה של המדגרה. המדגרה השליכה אפרוחים חיים שנפסלו לשיווק לפח אשפה, תוך גרימת מוות מחנק והתייבשות. בעקבות החשיפה הוגש נגד המדגרה כתב אישום על התעללות בבעלי חיים. השופט קיבל הסדר טיעון בין המדינה למדגרה, במסגרתו תשלם החברה קנס כספי בסך 60 אלף שקלים, ותחתום על התחייבות בסך 60 אלף שקלים נוספים שלא לבצע עבירה דומה בשלוש השנים הקרובות.

השופט זאיד פלאח אמר כי "על בתי המשפט להבהיר כי כל המתעלל בבעלי-חיים, דינו מאסר בפועל ואין להסתפק בקנס כספי", והבהיר כי "אם לא היה הסדר טיעון, לו היה מופיע בפני מנהל המדגרה, ולו הייתי מרשיע אותו באישומים, הייתי שולח אותו ללא כל ספק לכלא". עוד כתב השופט: "נוהג הוא שהמדינה מתייעצת עם הנפגעים, או שאיריהם לפני שהיא חותמת עסקאות טיעון עם עבריינים. במקרה הזה, בו הקרבנות הם אפרוחים שהומתו באכזריות, לא היה במי להתייעץ".

בתגובתה לפרשה טענה "רמית" כי עובדיה עוברים הכשרה מקיפה בקורסים של משרד החקלאות וכן כי בכוונתה להדק את הנהלים, אולם החוקרת הסמויה התקבלה לעבודה במדגרה ללא כל הכשרה לגבי אופן הטיפול באפרוחים ואופן המתתם.

לפרטים נוספים: info@anonymous.org.il